Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir'li Kadınlar İlçemizi Kana Bulayan Katliamı Kınadı

3.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri son yıllarda hızla artmaktadır, kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri bireysel değil, toplumsal olaylardır.Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir İlçe Yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir Kadın Kolları, Atatürkçü Düşünce Derneği Gaziemir Şubesi ,Gaziemir Kent Konseyi Kadın Meclisi, Sevgi Mahallesinde ilçemizi yasa boğan katliam ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Basını ve kamuoyuna kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri son yıllarda hızla artmaktadır. Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri, bireysel değil, toplumsal olaylardır. Bu anlamda kadına karşı şiddet ve cinayetler ancak toplumun, kadına bakışını değiştirmesi ile mümkün olacaktır. Bunun için kadının birey kabul edilmesi, hak ve özgürlüklerini tanınması, erkek egemen anlayışının değiştirilmesi, kadın kimliğine ve bedenine yönelik yanlış söylemler ve beyanatlara son verilmesi gerekmektedir. Toplumsal bir sorun olan kadına yönelik şiddet ve cinayetler toplumsal cinsiyet eşitliğinin, kadın erkek eşitliğinin sağlanamamasının göstergelerinden biridir Türkiye CEDAW ve İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ni imzalamış ve anayasamızın 90. maddesi ne göre iç hukuk olarak yasa gibi uygulamakla yükümlüdür.

Anayasamıza göre Devletimizi bu anlamda kadınların yaşam hakkının korunması ve şiddete uğramamasını sağlamak ile yükümlüdür. Oysa her gün en az 1 ile 3 arasında kadının öldürülmesi göstermektedir ki devlet sorumluluklarını yerine getirmemektedir .Oysa imzalamış olduğunuz İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa kadınların korunmasına dair düzenlemeleri açık ve net bir şekilde bu göreve sorumlulukları düzenlemek.

Bu nedenle daha fazla kadın cinayetine ve şiddete tanık olmamak ve kadın kadınlarımızın yaşaması ve haklarını kullanabilmesi için İstanbul sözleşmesinin ve 6284 sayılı yasanın uygulanmasını istiyoruz .Devletimizi Taahüt ettiği görevleri yerine getirmeye çağırıyor, kadın cinayetlerini önlemek,Kadın cinayetlerinde asla ceza indirimi yapılmaması için her türlü yasal düzenlemeyi yapmak ve uygulamaya geçirmek üzere bir an önce gereğini yapılmasını bekliyoruz .

Diyoruz ki artık ölümlere tanıklık yapmak istemiyoruz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır,6284 sayılı yasanın uygulanması kadınları yaşatır.

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir ilçe yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir kadın kolları, Atatürkçü düşünce derneği Gaziemir Şubesi ,Gaziemir kent konseyi kadın Meclisi olarak kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerini lanetliyoruz.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Biz bilirdik aslında film bittiğinde gerçek hayatımıza döneceğimizi, hatta biran önce eve gidip güzel kıyafetlerimizi çıkarıp, şalvarlarımızı giyeceğimizi, poşumuzu ta...

çok zor şartlar altında çalışan sağlık çalışanı hemşirelere ödül verilmesi gerekirken, hakarete varan sözler, bu kez hasta yakınlarından değil, şahsım ben hastanem anl...

Onlar sadece yolcu taşımadılar onlar taşıdıkları yolcularına sahip çıktılar güven verdiler yolcular huzur buldular onlar mecbur kalmadıkça KORNALARINA BASMADILAR SES K...

Ana yüreğinin yanışını yıllar geçse de sönmediğini görüyor. Yıllar süren göz yaşlarının evladına kavuşmak için dualara dönüştüğü gerçeğiyle karşılaşıyoruz.

Tahtalı Barajı’nı su seviyesi geçen yıl yüzde 65,29 iken bu yıl yüzde 36,04’e düştü.