Haber Üstü Reklam Alanı

Umudun yılı olacak!

1.1.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeni bir yıla başlıyoruz. Daha özgür, daha adil, savaşsız, sömürüsüz bir dünya bütün insanlığın, insanlık kadar kadim bir özlemi.İnsanlık her yeni yılı umutla, mutlulukla karşılamak ister. Bu haklı dilek, bin yıllardır hep bir özlem olarak kaldı. 2018 o özleme bir adım daha yaklaşacağımız bir yıl olsun...

OHAL’SİZ BİR TÜRKİYE

Yeni yılda Türkiye için özel dileklerimiz de var: Düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki bütün engel ve kısıtların kalktığı, OHAL’in bir daha dönmemecesine sona erdiği, demokrasinin, laikliğin ve hukuk devleti ilkelerinin egemen olduğu, barış bayrağının yükseklerde dalgalandığı bir Türkiye...

KAZANAN BİZ OLACAĞIZ

Özgürlüğün, adaletin ve demokrasinin ancak yurttaş bilinciyle donanmış kitlelerin gücüyle ve katılımıyla kazanılabileceğini hiç unutmadan 2018’i şiddetten arınmış bir direniş yılı kılmak hepimizin ödevi. Yeni yılı bu ödev bilinci ve kararlılığı ile karşılayalım. Kazanan biz olacağız..

Umudun yılı olacak!

2017, OHAL’in ve KHK’lerin gölgesinde uğurlandı. KHK’ler ile çok sayıda dernek, televizyon, radyo kapatılırken; binlerce akademisyen, hekim, öğretmen gibi çok sayıda yurttaş mesleğinden ihraç edildi. 140’ı aşkın gazeteci ise yeni yılı cezaevinde karşıladı. Sivil toplum kuruluşları (STK), basın meslek örgütleri, dernekler 2018’de de mücadeleye devam edeceklerini vurgulayarak “Basın özgürlüğünün olduğu, adil, demokratik ve barış dolu bir ülkede yaşamak istiyoruz” mesajı verdi. İşte o mesajlardan bazıları:

-DİSK Genel Başkanı Kani Beko: İş cinayetlerinin sona erdiği, asgari ücretin 2 bin 300 TL olduğu, tüm taşeron işçilerinin ayrımsız-koşulsuz kadro hakkını aldığı, sendikal hak ve özgürlüklerin gasp edilmediği, demokrasinin, adaletin, barışın, kardeşliğin, özgürlüğün egemen olduğu bir ülkeye olan inancımızla OHAL’siz yıllar diler, yeni yılınızı kutlarız.

-KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik: Milletvekillerinin, gazetecilerin, sendikacıların ve insan hak ve özgürlüklerini savunanların tutuklandığı bir yıl yaşadık. Yine yeni yılda işten çıkartılan 4200 üyemiz ile işlerine tekrar dönmek için yaşam mücadelesi veren Nuriye ve Semih’in de bir an önce işlerine iade edilmesini bekliyoruz. Tüm bu nedenlerle 2018 yılının OHAL’siz hukukun eğemen olduğu, yasama yürütme ve yargının üzerindeki baskıların son bulduğu bir ülkede yaşama dileğiyle.

-Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz: Yeni yıl aydınlığın yılı olsun. Baskı, anti-demokratik uygulamalar son bulsun. Özgür bir yıl olsun. Adaletsizliklerin, hukuksuzlukların, tek adam rejiminin alt edildiği, karanlığın yerine bilimin egemen olduğu; eşit, özgür, demokratik bir Türkiye’yi, 2018 yılında kazanacağımıza inanıyorum. Geride bıraktığımız yılın direnci gelecek yıla umut olsun.

-Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: 2018 yılının çalışma hayatı açısından verimli ve insan onuruna yaraşır iş koşulları ile sendikal hak ve özgürlüklerin tüm çalışanlar açısından erişilebilir bir yıl olmasını temenni ediyoruz.

-Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel: Hekimlik değerlerini ve halkın sağlık hakkını savunurken, bizi yoksullaştıran, haklarımızı gasp eden, toplumsal sağlığımızı bozan anlayıştan ve tüm kötülüklerden kurtulma; barışın egemen olduğu, özgür, adil ve demokratik bir ülkede yaşama isteğimiz de güçleniyor. Tüm vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyor, barış, dostluk ve dayanışma içinde bir yıl diliyoruz.

-İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı avukat Gülseren Yoleri: Adaletsizlik devasa bir soruna dönüştü ve toplumun ortak talebi, ‘Adalet’ oldu. Bu nedenle; OHAL’in ve çıkarlarılan KHK’lerin kaldırılmasını istiyorum. Çatışma ve savaş yerine barışçıl, insani, çözüm odaklı politikaların tercih edildiği, sorunlara tarafların ortak katılımı ve iradesi ile çözüm bulunduğu, barış, demokrasi ve insan haklarının egemen olduğu, adil bir yıl diliyorum.

Basın örgütlerinin yeni yıl rotası: Özgürlük için mücadele

-Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş: 2017 yılı Türkiye gazetecileri açısından çok kötü bir yıl oldu. Baskılar her zaman vardı ve 2017’ye kadar artış gösterdi. Şu an 145 gazeteci cezaevinde ve yeni yıla cezaevinde girecekler. TGS olarak 2017 yılı özgürlüğün mücadelesi ile geçirdiğimiz bir yıl oldu. 2018 yine mücadele ile geçeceğini düşünüyorum. 2018 yılından temennim gazetecilerin özgür haber yapabilmesi ve hepimiz için iyi bir yıl olmasıdır.

-DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren: 2018’in hep beraber ‘imkânsızı istemeye’ devam edeceğimiz, yılgınlık yerine umudu yeşerttiğimiz, verilenle yetinmek yerine talep ettiğimiz, hapiste azalıp mücadelede artacağımız bir yıl olmasını diliyoruz. Dostlar, hep birlikte haklarımızı almak için mücadeleye sahip çıkacağız, dayanışmayı arttıracak haklarımıza sahip çıkacağız. Herkese, barışın hüküm sürdüğü, özgürlüğün köklendiği, emeğin saygı gördüğü bir yıl diliyoruz.

-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto: Bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin yeniden hayata geçtiği, düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kalktığı, Türkiye’nin basın özgürlüğü ayıbından kurtulduğu, gazetecilerin serbestçe yazıp çizebildiği yeni bir yıl görmek istiyoruz. 2017 yılında halklar fevkalade sıkıntılı günler yaşadı. Gazeteciler içinde basın tarihimizin en sıkıntılı ve en olumsuz acılarla belleklere kazınan bir yıl oldu. Elbette mücadeleden yılmayacağız. Yazmanın, çizmenin suç olmadığını yeni yılda da söylemeye devam edeceğiz.

-Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç: Gazetecilerin yeni yıldan beklentisi tek kelimeyle özgürlüktür. Aylardır, hatta yılları aşkın süredir tutsaklığı içerde yaşayanların, derhal tahliyelerini istiyoruz. Ayrıca ‘dışarıda kalemi tutuklu’ olanların da normal demokratik ülkelerdeki gibi görevlerini yapabilmelerini diliyorum. 2018’de basının yaşadığı bu kapkara tablodan kurtulması en büyük beklentimizdir.

Sanatçılardan mesaj var

-MÜJDAT GEZEN: 2019’un bu ülke için çok iyi bir yıl olacağına inanıyorum... Siz 2018’i soruyorsunuz ama ben 2019’u düşünüyorum. Biliyorsunuz seçim var. 2018’in de 2017’den daha iyi bir yıl olmasını diliyorum. Bu ülkenin halkının çektiği sıkıntılar artık yetti.

-ZELİHA BERKSOY: Yeni yıl, yeni bir yaşam başlangıcı demektir. Bu yeni yılımızı en iyi şekilde değerlendirmek, yeni yaşamımızda özgür, hayatımıza her zaman duyarlı, bilinçli bakarak, zorluklara karşı çıkarak, umutlu bir yıl diliyorum.

-AHMET ÜMİT: Dünyada çatışmalardan uzak, barışçı bir yıl diliyorum. Hem dünyada hem ülkemizde dini, ırkı, politik görüşü ne olursa olsun hiçbir insanın dışlanmamasını, bütün insanlığın bir tek bayrak altında, güzellik bayrağı altında buluşmasını diliyorum. Bilhassa ülkemizde ayrıştırıcı politikaların son bulmasını, demokrasi altında bütün insanların buluşmasını diliyorum.

-PINAR KÜR: Yetmiş küsur yıllık yaşamımda bu kadar acı ve umutsuzluk dolu günler geçirmedim. Kişisel acılardan, kayıplardan söz etmiyorum. Doğup, büyüyüp, yaşlandığım ülkenin, yazar olarak, eğitici olarak onca emek verdiğim, katkılarda bulunduğumu umduğum ülkenin geldiği duruma ağlıyorum. Onca yazarın, akademisyenin, aydının zalimce susturulduğu bir ortamda ne kalem tutmak geliyor elimden, ne de evlatları “leş” olarak tanımlanan, kurda kuşa yem edilen anaların olduğu bir dünyada kendi çocuğumun, torunumun başarılarından mutlanabiliyorum. Yeni yıla ağlayarak girmek istemiyorum. Keşke bu günleri görmeden ebediyete intikal etseydim diyorum.

(Cumhuriyet)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Biz bilirdik aslında film bittiğinde gerçek hayatımıza döneceğimizi, hatta biran önce eve gidip güzel kıyafetlerimizi çıkarıp, şalvarlarımızı giyeceğimizi, poşumuzu ta...

çok zor şartlar altında çalışan sağlık çalışanı hemşirelere ödül verilmesi gerekirken, hakarete varan sözler, bu kez hasta yakınlarından değil, şahsım ben hastanem anl...

Onlar sadece yolcu taşımadılar onlar taşıdıkları yolcularına sahip çıktılar güven verdiler yolcular huzur buldular onlar mecbur kalmadıkça KORNALARINA BASMADILAR SES K...

Ana yüreğinin yanışını yıllar geçse de sönmediğini görüyor. Yıllar süren göz yaşlarının evladına kavuşmak için dualara dönüştüğü gerçeğiyle karşılaşıyoruz.

Tahtalı Barajı’nı su seviyesi geçen yıl yüzde 65,29 iken bu yıl yüzde 36,04’e düştü.