Haber Üstü Reklam Alanı

Gümüldür’deki yangında son durum

2.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gümüldür'de önce makilik alanda başlayana ardından ormana sıçrayan yangın devam ediyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, 500 hektarın üzerinde alanın zarar gördüğünü açıkladı.Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez,  İzmir’in Menderes ilçesinde makilikte başlayıp ormana sıçrayan yangınla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Üzmez, “Yangından son durum, şu anda iyiye doğru gidiyor, sanıyorum, 500 hektarın üzerinde bir alan zarar gördü. 2-3 nokta kaldı” dedi.

Menderes'te Orman Yangını Su'ları Kesti

DÜŞEN HELİKOPTER PERSONELİNİN DURUMU İYİ

Öte yandan Gümüldür'deki orman yangınına müdahale etmek amacıyla Tahtalı Barajı'ndan su ikmali yapmaya çalışan yangın söndürme helikopteri suya düşmüş, içinde 5 mürettebatın bulunduğu helikopterin “Bambi” olarak adlandırılan tankının su içerisinde bir cisme takılması sonucu kazanın yaşandığı belirtilmişti. Botla kurtarılan 1’i yaralı 5 personelin durumlarının iyi olduğu öğrenilirken, 1 personelin Gaziemir Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet, diğer 4 personelin ise Bozyaka Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı belirtildi.

500 HEKTARIN ÜZERİNDE ALAN ZARAR GÖRDÜ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Gümüldür’de orman yangının sürdüğü alanda yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Yangın dün çıktı. Kontrol altına alamadık, büyüdü. Türkiye’nin bütün gücünü buraya aktırdık. 9 helikopter, 4 uçak, 128 tane itfaiye çalışıyor. 2 bine yakın işçi, mühendis, memur, ben genel müdür olarak başındayım. Rüzgarın yön değiştirmesi bize sıkıntı veriyor. Alevlerin 4 saatte 6- 7 kilometre gittiğini gödük. Bu işin sonuçlandırılması oldukça zor. Gece uçuşlarımız yok. Gün ışır ışımaz sabah 5’te havalandık. Saat 06.09 Balıkesir’den gelen helikopterimiz su dolum esnasında düştü. Suya yakın olmasından dolayı beş personelin tamamı yüzeyerek çıktı, cankurtaran simit attı. Gaziemir Devlet Hastanasi’nden geliyorum ağır bir yaralanma yok. Bu bakımdan rahatladık. Helikopterin düşüş nedeni sanırım dönüş esnasında bir güç kaybı oldu. Allah kaza bela vermesin. Canla başla çalışıyorsunuz gece gündüz çalışorsunuz. Orada helikopter düştü ben her türlü parçalarını görmeme rağmen çalışmaları sürdürdüm, takviye gönderdim. Yangında son durum iyiye doğru gidiyor. Dünkü çok kötü hava şartları yok. 500 hektarın üzerinde alan zarar gördü iki üç nokta kaldı. Havadan ve yerden dozer ve itfaiyelerle canhıraç çalışıyoruz.”

HELİKOPTER PERSONELİNİ KURTARAN GÜVENLİK GÖREVLİSİ O ANLARI ANLATTI

Yangın söndürme çalışması sırasında yangına müdahale eden helikopterlerden birin ‘bambi’ adı verilen su tankı Tahtalı Barajı’nda su aldığı sırada bir cisme takılması sonucu düştü. 3’ü pilot 5 personel kendi imkanlarıyla helikopterden çıktı. Su üstünde bekleyen personele kazayı gören diğer helikopterden can yelekleri atıldı. Bu sırada yangın nedeniyle evlerinden çağrılan ve gözetleme ile görevlendirilen İZSU güvenlik görevlileri kazayı kurtarma botuna haber verdi. Kurtarma botunda görevli güvenlik görevlileri Zeki Üstbaş ve güvenlik şefi Çetin Aydın yaralılara müdahale içi botla baraja açıldı. Helikopter personeline yaklaşan Üstbaş ve Aydın, ilk önce yaralı ve yüzme bilmeyen 2 personeli bota aldı. Burada yaralı ve bilinci kapalı olan personele Çetin Aydın tişörtüyle tampon yaparak ilk yardım uyguladı. Ardından diğer 3 kişiyi de alarak kıyıya çıkardı. Kıyıda daha önceden haber verilen 112 ekibi yaralıları alarak hastaneye nakletti. Kaza anını anlatan Zeki Üstbaş, “Biz yangın için yaklaşık 18 saattir görev başındayız. Tahtalı barajından su alarak İzmir’in su ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan su alma yapısının yangından etkilenmesini önlemek amacıyla çalışıyoruz. Ancak yangına müdahale devam ederken, su almak için baraja yaklaşan helikopterlerden biri düştü. Güvenlik şefimiz Çetin Aydın kazayı fark ederek hemen kurtarma botuyla açılma talimatı verdi. Kendisiyle birlikte botla kaza yerine yaklaşarak yaralılara müdahale ettik. Önce yaralı personeli, sonra yüzme bilmeyeni aldık. Diğer 3 personeli aldıktan sonra kıyıya doğru harekete geçtik. Bu sırada şefim Çetin Aydın başı kanayan yaralıya tişörtüyle tampon yaparak ilk müdahaleyi gerçekleştirdi. Biz yaralıları kıyıda bekleyen 112 ekibine teslim ettik” diye konuştu.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Adnan Oktar grubuna yönelik operasyonda gözaltına alınan Duygu Altınok'un emniyetteki ifadesi ortaya çıktı. Polisin "Turnike" sisteminden "Mehdi" iddiasına kadar bir ç...

15 Temmuz tarihinde Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Mazluma Yunus ; Zalime Yavuz oluruz! Öl de ölelim, vur de vuralım reis!!!! başlıklı yazısını, silahlı re...

Buca Gölet civarında ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarında etkisiyle büyüyor. Gökyüzünü kaplayan dumanlar şehrin birçok noktasından görülüyor.

Gaziemir’in 26 ayrı noktasında kurulan 273 sandıkta, yüzde doksana varan katılım ile olaysız, sorunsuz ve neşe içersinde oylarını kullandı, tercihlerini sandıklara yan...

Şu ana kadar her hangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı ilçemizdeki seçim sonuçlarını, sandıklar açılır açılmaz Gaziemir Net’ten öğrenebilirsiniz.