Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir'de 6.2'lik Deprem Panik Yarattı

12.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’de çok şiddetli deprem meydana geldi. Merkez üssü Ege Denizi (Karaburun açıkları) olan 6,3 şiddetindeki depremin bir çok ilden de hissedildiği belirtiliyor. Depremden bu yana tam 20 artçı sarsıntı meydana geldi.Gaziemir’de Saat 15:28’de çok şiddetli bir deprem meydana geldi. Başbakanlık AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı'nın verilerine göre merkez üssü Ege Denizi (Karaburun açıkları) olan 6,3 şiddetindeki depremde Gaziemirli vatandaşlar telaş içinde kendini sokağa ve parklara attı.

Deprem özellikle Karaburun ilçesinde çok şiddetli biçimde hissedildi. Depremin 6,96 metre derinlikte meydana geldiği öğrenilirken İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Bursa ve Manisa’da da hissedildi.

 

ARTÇILAR DEVAM EDİYOR!

Diğer yandan artçı sarsıntılar devam ediyor. Aynı bölgede 4.9 ile 2.7 şiddeti arasında 20 artçı sarsıntı meydana geldi. İlk depremin ardından AFAD verilerine göre saat 15.35'te 4.9, 15.47'de ise 4.5 büyüklüğünde sarsıntılar kaydedildi. AFAD verilerine göre ilk depremin ardından 20'den fazla artçı sarsıntı kaydedildi

BİNALAR AYRILDI

İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında, Ege Denizi'nde meydana gelen depremde, Alsancak Semti'nde bazı binalarda küçük çatlaklar ve ayrılmalara neden oldu. Bazı binalar birbirinden ayrıldı. Polis bazı yolları önlem amacıyla trafiğe kapattı. Ev ve işyerlerindeki vatandaşlar ağlayarak kendilerini sokağa attı. İzmir Adliyesi'nde çalışanlar ve bina içinde bulunanlar da panik halinde dışarı çıktı. Çığlık atarak ağlayanları polis sakinleştirdi. Avukatlar, büyük panik yaşadıklarını söyledi.

KEMERALTI'NDA PANİK YAŞANDI

Öte yandan Kemeraltı Çarşısı'nda alışveriş yapanlar deprem anında büyük panik yaşadı. Konak'ta İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU Genel Müdürlüğü binalarında çalışan personel panikle dışarı çıktı. Herkes cep telefonlarıyla yakınlarını aramaya çalıştı. Vatandaşlar, kamu kurumlarına ait binalar önünde toplandılar ve saatlerce içeri girmediler. Korku ve endişe içinde yakınlarını cep telefonlarıyla arayanlar hatlarda yaşanan sorun nedeniyle ulaşmakta zorluk çekti. Kamu binalarında asansörlerin önüne binişi engellemek amacıyla şerit çekildi. İ

 

İZSU Genel Müdürlüğü binasına bitişik olan sekiz katlı Anadolu Pasajı arasında iki binanın bitiştiği yerde ayrılma meydana geldi. Bu nedenle bina önünden geçişi engellemek için emniyet şeridi çekildi. İzmir'de bazı işyerleri depremden sonra mesaiyi sona erdirdi ve çalışanlarını evlerine gönderdi.

KARABURUN BELEDİYE BAŞKANI AÇIKLAMA

Depremin en çok hissedildiği yer olan Karaburun'un Belediye Başkanı Ahmet Çakır, "Mordoğan Ardıç bölgesinde balıkçıların olduğu yere yakın bir alanda küçük çaplı toprak kayması yaşandı ve kayalar düştü. Korkulacak bir şey yok. Depremi biz de çok hissettik. Tüm muhtarlarımızla temas halindeyiz. Şimdilik bize yansıyan önemli bir konu yok" dedi. 

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yaptığı açıklamada, "İzmir Karaburun'da olan depremle ilgili Ege Afet Koordinasdyon ekiplerimiz sahada. Olumsuz bir bilgi yok. Deprem noktasına yaklıaşık 25 kilometre en yakın mesafedeki Karaburun Efeboz köyü muhtarına ulaşıldı. Herhangi bir olumsuz durum bildirilmedi. Çeşme, Karaburun ve Urla jandarma ve Emniyet Müdürülüğü ile yapılan ilk görüşmelerde herhangi bir can ve mal kaybının olmaduğı bilgisi alınıştır.

Yunan Kızlhaç ile görüştük, orada da herhangi bir sorun yok. Ege fayları formasyonu gereği uzun deprem artçıları oluşturabilir. Vatandaşlar bölgede dayanıksız ve hasarlı binalardan uzak durmalılar" dedi.

Karaburun Kaymakamı Muhammet Özyüksel açıklamasında, "bize ulaşan bir can kaybı bilgisi yok" dedi.

BAŞKAN KOCAOĞLU: '' TEYAKKUZ HALİNDEYİZ''

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağolu da,  "İzmir’de bize ulaşan bir problem görünmüyor ama baya şiddetli bir depremdi. Belediyede çalışıyordum, arkadaşlar dışarı çıktılar. Teyakkuz halindeyiz, bir yerde birşey olursa tüm hemşehrilerimizin yardımına koşacağız. Bekliyoruz, görevimizi yapmaya hazırız. Karaburun üs olarak görünüyor, oraya da ulaştık. Bir kayanın kayması söz konusu. Bir can veya mal kaybı görünmüyor şu anda" şeklinde konuştu.

URLA BELEDİYESİ'NDEN 'AÇIK ALANLARDA BULUNUN' UYARISI

Daha önce bir çok depremin merkez üssü olan Urla ise teyakkuza geçti. Urla Kaymakamlığı yaptığı açıklamada vatandaşları olası depremler için açık alanda bulunma çağrısı gelirken Urla Belediyesi tarafından da vatandaşlara SMS gönderildi. SMS'te vatandaşlara açık alanda bulunulması çağrısı yapıldı.

AFAD'TAN AÇIKLAMA

Başbakanlık AFAD Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "İstanbul, İzmir, Balıkesir, Manisa ve Çanakkale illeri ile yapılan görüşmelerde, depremin hissedildiği ancak can ve mal kaybına yönelik henüz bir ihbar ulaşmadığı bilgisi alınmıştır.

Depremin en çok hissedildiği yer olan İzmir Dikili, Karaburun, Foça, Aliağa ilçelerinde İzmir Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nden ekipler keşif çalışmalarına başlamıştır. İzmir, Bursa, Sakarya, Afyon, Ankara, Manisa, Uşak ve Aydın İl AFAD’dan ekipler bölgeye sevk edilmiştir. İzmir, Aydın, Manisa ve Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı sağlık ekipleri teyakkuzda beklemektedir.

Manisa lojistik deposundan 16,5 m2’lik 240 aile çadırı tedbir amaçlı bölgeye sevk edilmiştir" denildi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Buca Gölet civarında ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarında etkisiyle büyüyor. Gökyüzünü kaplayan dumanlar şehrin birçok noktasından görülüyor.

Gaziemir’in 26 ayrı noktasında kurulan 273 sandıkta, yüzde doksana varan katılım ile olaysız, sorunsuz ve neşe içersinde oylarını kullandı, tercihlerini sandıklara yan...

Şu ana kadar her hangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı ilçemizdeki seçim sonuçlarını, sandıklar açılır açılmaz Gaziemir Net’ten öğrenebilirsiniz.

Geçtiğimiz yıllarda, tapulu arazisi ‘Doğal ve Ağaçlık Karakteri Korunacak’ alanda olmasına rağmen, yüzlerce zeytin ağacını izin almadan katleden hak sahiplerine dur di...

Bu yıl Ramazan kutlamalarında A.Arda meydanını en çok kullanan, adeta mesken tutan tek parti AKP Gaziemir İlçe oldu. AKP Gaziemir Gençlik Kolları üyesi gençler her gec...