Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir Taş Ocağına 'HAYIR' dedi

10.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gaziemir’in doğasına sahip çıkanlar, yürüyüş sonrası belirlenen etkinlik alanında Gaziemir Belediyesinin...Her geçen gün Gaziemir’in doğasını talan eden, kirleten Taş Ocağının bir an önce kapatılmasını isteyen, Gaziemir Çevre Gönüllüleri, düzenledikleri yürüyüşte bir araya geldi. 

Gaziemir Abdullah Arda Meydanında bir araya gelen çevre gönüllülerini CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi çevreci Avukat Şehrazat Mercan, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol yalnız bırakmadı. 

Gaziemir’in Taş Ocağının yarattığı kirlilik, Hazine arazilerine yapılan evler, barakalar ve damlar nedeniyle yok edilen Orman arazisine sahip çıkmak amacıyla bir araya gelen Gaziemirli çevreciler, iki buçuk kilometrelik yolu sloganlar eşliğinde yürüyerek bu doğa talanına HAYIR dedi. 

Gaziemir’in doğasına sahip çıkanlar, yürüyüş sonrası belirlenen etkinlik alanında Gaziemir Belediyesinin katkılarıyla hazırlanan programda yorgunluklarını attı.  CHP İzmir Milletvekili Musa Çam burada bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Birkaç yıl önce yapılan etkinliğe de katıldığını söyleyen Çam, o zamanda Taş Ocağına karşıda birlikte mücadele etmiştik dedi.  Türkiye’nin son on beş yıldır yağma ve talan altında olduğunu, Denizlerin, Ovaların, Dağların sürekli talan edildiğini belirtti. Gelecek nesillerin nefes alacağı bir alan bırakılmadığını, biz bunlara karşı çıktığımızda da, siz her şeye karşı çıkıyorsunuz denildiğini söyledi. Biz balık çiftliklerine, taş ocaklarına, rüzgar güllerine, mıcır ocaklarına tabiî ki tamamen karşı değiliz , biz bunların doğru yerlerde, doğru projelerle yapılmasından yanayız dedi. Siz getirip Gaziemir’in en güzel, en bakir alanına taş ocağı koyarsanız, Gaziemir doğasını yok edersiniz, nefes alan insanlarında hayatlarını çürütürsünüz dedi. 

Gaziemir Çevre Platformunun düzenlediği etkinliğe destek veren Çevreci Avukat Şehrazat Mercan, yürüdüğümüz yol üzerinde bulunan bazı çam ve zeytin ağaçlarının 200 yaşında olduğunu, geçmişte yaşayanların buraya bizlere miras bıraktığını bizlerinde geleceğe bu mirası bırakmamız gerektiğini söyledi. “Gaziemir’in yaşanabilir bir yer olarak kalması için Cerettepe’de olduğu gibi burada da çevre katliamlarına, talana karşı direnmek gerekir” diye konuştu. 

Gaziemir dışından bir çok çevreci bu etkinliğe katılırken, Gaziemir’de doğmuş, Gaziemir’de büyümüş yerli halk, bu etkinliğe defalarca davet edilmiş, Gaziemir belediyesi bünyesinde görev alan bürokratlar, özel okullar, Altay Spor kulübü gibi kurumlar, sanki Gaziemir’in talan edilmesi onların sorunu değilmiş gibi, etkinliğe destek vermeyerek çevreye olan duyarsızlıklarını gösterdiler. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Gaziemir’in doğasına, çevresine ve havasına sahip çıkması gereken başta yerel yönetim olmak üzere, yöresel dernek ve sivil toplum kuruluşları çalışmalarını lay lay lom...

A.Arda meydanında bir araya gelen Protokol, Siyasi Partiler, Sivil Toplum Örgütleri ve Gaziemirliler, Saat 09:05’te çalan sirenler eşliğinde, iki dakikalık saygı duru...

Gaziemir Özel Ulaştırma Oto Bölüğü’nde 32 yıl önce askerlik görevini birlikte yapan 72 kişi, 4. kez buluşarak yeniden içtima yaptı.

BALGÖÇ’ün yeni Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy’da, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin ve bazı Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarının ziyaretlerinden dolayı duyduğu mem...

Gaziemir Türkan Saylan Caddesinde başlayan Fener Alaylı, Bandolu Cumhuriyet Kortejinde bir araya binlerce Gaziemirli, Cumhuriyetin değerlerine sahip çıktıklarını gösterdi