Haber Üstü Reklam Alanı

'HAYIR’larımız ile dünyayı değiştireceğiz

8.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine “Hayır” söylemi damga vurdu. AKP Hükümeti’nin tek adam rejimine Hayır diyeceklerini ifade eden kadınlar, Hayır dövizleri ve Hayır şarkıları ile alandaydıKadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bugün birçok kentte sokağa çıktı. Ankara’da da mitingin yasaklanması ile kadınların Kolej Meydanı’ndan Sakarya Caddesi’ne yürüyüşlerine izin verilmedi. Kadınlar Kurtuluş Meydanı’nda bir araya geldi.

Kadınların alandaki ortak söylemi referandumda Hayır denileceği oldu. Atılan sloganlarda da taşınan dövizlerde de Hayır isyanı vardı.

Üzerinde “Tek adam” yazan döviz “sakıncalı”

Atlı polislerin, TOMA’ların ve çok sayıda polisin olduğu alanda polisler tarafından oluşturulan “güvenlik bariyerlerinin” içerisinde toplanmaya izin verildi. Bariyerlerin önünde oluşturulan arama noktalarında kadınlar detaylı aramaya tabi tutuldu. Kadınların dövizleri polisler tarafından tek tek okunarak alana alındı.Ankara Üniversitesi’nden kadınlara ait bir döviz üzerinde yazan “tek adam” ifadesini “sakıncalı” bulan polis dövizi yırttı.

Hayır’larımızla dünyayı değiştireceğiz

Referanduma ilişkin “Hayır” dövizlerinin taşındığı eylemde, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” , “Kadın cinayetleri politiktir”, “Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor” sloganları atıldı. Kadınlar, erkek egemenliğine, cinsiyetçiliğe, şiddete, tecavüze, kadın cinayetlerine, kadın düşmanlığına, homofobiye karşı ses çıkardı. Eylemde, özgürlük mücadelesi verdikleri için hapishanede olan kadın vekillere, belediye eş başkanlarına ve tüm kadın tutsaklara selam gönderildi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın mesajı okundu. 8 Mart’ın isyan ateşi ve kadınların sınırsız gücüyle tüm dünyada direnen yaşamları ve özgürlüklerine sahip çıkan KADIN’lara selam gönderildi.

Fabrikalarda, atölyelerde, iş yerlerinde sömürü düzenine inat insanca çalışma ve yaşam koşulları için mücadelenin büyütüleceği ifade edildi. Kadınlar, “OHAL’de KHK’larla yönetenlere inat işimizi geri kazanacağız. Başka bir dünyanın, başka bir yaşamın mümkün olduğunu biliyoruz. Biz kadınlar tüm renklerimizle, HAYIR'larımızla dünyayı değiştireceğiz. Yaşam bizimle güzelleşecek çünkü yaşamın öznesi biziz. Bahar bizimle gelecek. Yaşasın Kadın Dayanışması “ ifadelerini kaydetti. Alanda zılgıtlar atıldı, halaylar çekildi.

Hayır’larımızı birleştirdik alandayız

Etkinlik, erkek şiddeti sonucunda, iş cinayetlerinde, çatışma ortamında ve eyleme katılmak için Bursa'dan yola çıkan Türk Metal Sendikası üyesi otomotiv yan sanayi üretimi yapan 7 kadın işçi adına yapılan saygı duruşu ile başladı.

Yapılan ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bugün OHAL’i olağanlaştıracak, otoriter rejim değişikliğini hayata geçirmek üzere topluma dayatılan bir referandum süreci var. Anayasa değişikliği yapılacaksa, bu değişiklik kadınların haklarını gözetmeden, kadınların iradesini yok sayarak yapılamaz. Bu nedenle, biz kadınların uzun yıllar süren mücadelesi sonucu elde ettiğimiz kazanımlarımız için bugün burada HAYIR diyoruz.

Çocuk istismarcılarını aklamak için önümüze konulan yasaya HAYIR dedik, yasayı geri çektirdik. Kürtaj yasağına HAYIR dedik, engelledik. Yasaklara, baskılara karşı HAYIR dedik sokaklarda olduk. Grevlerde, direnişlerde, eylemlerde baskılara karşı HAYIR dedik. Şortumuza, kahkahamıza, sokakta, markette, parkta dolaşmamıza, evlenmemize, boşanmamıza, kaç çocuk doğuracağımıza, cinsel yönelimimize, kimliğimize yani hayatımıza dair her alana müdahale etmek istediler, HAYIR dedik. Yine meydanları doldurduk, sessiz kalmadık. Yaşadığımız coğrafyada siyasi iktidarın git gide şiddetlenen kadın düşmanı politikalarını biliyor ve HAYIR demeye devam ediyoruz. Taciz, tecavüz, kadın cinayetleri, çocuk istismarı ve kadının çalışma yaşamına yönelik saldırılar artarak devam ederken biz kadınlar erkek devletin bütün yasalarına ve yasaklarına HAYIR diyoruz.

Bütün şiddetiyle devam eden ve kadın bedeni üzerinden de saldırılarını sürdüren savaşın şiddetine karşı çıkıyor ve HAYIR diyoruz.

Bir gecede çıkan KHK’lara karşı işimiz, ekmeğimiz için direnişi ve dayanışmayı büyüttük, HAYIR dedik.

Bu yıl da 8 Mart’ta bizi hayatta tutan, özgürleştiren tüm HAYIR'larımızı birleştirerek meydanlara çıktık.”

Açıklama Türkçe okunduktan sonra Kürtçe, Arapça da okundu. Etkinlik zılgıtlar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Adnan Oktar grubuna yönelik operasyonda gözaltına alınan Duygu Altınok'un emniyetteki ifadesi ortaya çıktı. Polisin "Turnike" sisteminden "Mehdi" iddiasına kadar bir ç...

15 Temmuz tarihinde Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Mazluma Yunus ; Zalime Yavuz oluruz! Öl de ölelim, vur de vuralım reis!!!! başlıklı yazısını, silahlı re...

Buca Gölet civarında ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarında etkisiyle büyüyor. Gökyüzünü kaplayan dumanlar şehrin birçok noktasından görülüyor.

Gaziemir’in 26 ayrı noktasında kurulan 273 sandıkta, yüzde doksana varan katılım ile olaysız, sorunsuz ve neşe içersinde oylarını kullandı, tercihlerini sandıklara yan...

Şu ana kadar her hangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı ilçemizdeki seçim sonuçlarını, sandıklar açılır açılmaz Gaziemir Net’ten öğrenebilirsiniz.