Haber Üstü Reklam Alanı

Sivil toplum kuruluşlarından 'Hayır'

3.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Aralarında İzmir Barosu'nun da bulunduğu meslek odası ve diğer sivil toplum kuruluşları, ortak toplantı sonrası yaptıkları açıklamada anayasa değişikliği referandumuna 'hayır' dediklerini bildirdi.Gaziemir’de geçtiğimiz günlerde, Atatürkçü Düşünce Derneğinin öncülüğünde bir araya gelen, referandumda HAYIR diyecek  sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin ilçe ortak platform kararından sonra, bu birliktelik İl ve Ülke geneline hızla yayılıyor.

İzmir Barosu tarafından düzenlenen toplantıya, aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği'nin de bulunduğu sivil toplum kuruluşları ile meslek odaları temsilcileri katıldı. Yaklaşık üç saat süren toplantıyla ilgili 40'a yakın STK temsilcisi ortak basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını grup adına İzmir Barosu Başkanı Avukat Aydın Özcan yaptı. Özcan, "Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını ve Türk milletinin kaderini etkileyecek her konuda olduğu gibi anayasa değişikliği konusunda da üzerimize düşen görevleri bundan sonra da yerine getireceğiz. Mesele kişisel ya da parti meselesi değil, memleket meselesidir. Referandumda oylayacağımız anayasa değişikliği, ülkemizin nasıl yönetileceğinden ziyade ülkenin tapusunun tek kişiye teslim edilmesi anlamındadır. Bu değişikliğin içinde Meclis yoktur, adalet yoktur, halk yoktur. Bütün ülkeyi kucaklamayan bir anayasa değişikliği, halkı bölecektir. Halkı bölünmüş bir devlette de istikrar olamaz. Özgürlüklerin ve yatırımların hukuki güvenliğinin bağımsız mahkemelerce sağlanmadığı, milletin iradesini mecliste görmediği, meclisin değersizleştirildiği bir ülkede istikrar sağlanamaz. Önümüzdeki referandumda halkımız; egemenliğine ve cumhuriyetine sahip çıkacaktır. Vekillerinin yapamadığını, milletin kendisi yapacak ve bundan sonra bir daha kimse, bu gücü milletten almaya teşebbüs edemeyecektir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Hiçbir kişi ve makama devredilemez. Cumhuriyet için, parlamenter sistemin devamı için, laik ve demokratik Türkiye için, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı için, kuvvetler ayrılığı için, İzmir Barosu ve İzmir'de bulunan meslek ve demokratik kitle örgütleri olarak referandumda 'Hayır' diyoruz" dedi.

TOPLANTIYA  KİMLER KATILDI?

Toplantıya; İzmir Barosu, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin Bayraklı, Buca, Gaziemir, Karşıyaka, Konak, Menemen ve  Narlıdere şubeleri, Balkan Dernekleri Bakırçay Bölgesi,  Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Buca, Güzelbahçe, İzmir, Konak ve Narlıdere şubeleri, CUMOK, ÇYDD, Değişim Liderleri Derneği, Ege Kadın Dayanışma Vakfı, Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu, Eğitim İş 4 Nolu Şube, EKDAV, Eşit Yaşam Derneği Karabağlar Kent Komisyonu, Herkes İçin Demokrasi Derneği, İzmir Diş Hekimleri Odası, İzmir Emekli Subay Eşleri Derneği, İzmir Tabip Odası, KAZED, Kemalist Cephe, Koruncuk Vakfı, Koruyucu Aileler Derneği, Meme Kanseri ile Savaşım Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği Buca Şubesi, Siyah Pembe Üçgen Derneği, TAD STK, TCDD BTS, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Türkiye Emekli Subaylar Derneği, TYS Derneği ve TSYD İzmir Şubesi temsilcileri katıldı. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Geceyi Tınaztepe Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde geçiren Yılmaz Ağırtaş, beyin damarlarındaki sıkışıklığın açılması için, durumunu takip eden doktorları tarafından am...

Yılmaz Ağırtaş, dün gece 01:00 sıralarında geçirdiği rahatsızlık sonucu Buca Tınaztepe Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesine kaldırıldı.

Yeni bir yıla başlıyoruz. Daha özgür, daha adil, savaşsız, sömürüsüz bir dünya bütün insanlığın, insanlık kadar kadim bir özlemi.

Gaziemir Net TV stüdyosunda çekimleri yapılan ve 80 dakika süren programında, Levent Çağlarsu’nun mizahi sorularını, Halil İbrahim Şenol’un espirili cevaplarını Gaziem...

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, bundan otuz üç yıl önce Bulgaristan’da yaşanan bu acı olayları unutmanın mümkün olmadığını belirtti