Haber Üstü Reklam Alanı

Gazlasanız da bombalasanız da yine barış yine barış!

10.10.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara’da 101 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısının yıl dönümünde yapılanlar vicdanları sızlattı.Ankara’da 101 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısının yıl dönümünde yapılanlar vicdanları sızlattı. Devlet erkanına anma için açılan gar önü, binlerce kişiye kapatıldı. Vali ve bürokratların, katliamın yaşandığı Gar önüne karanfil bırakıp alandan ayrılmasının ardından polis başkenti gaza boğdu. IŞİD saldırısında yakınlarını kaybedenlerle birlikte katliamdan yaralı kurtulup halen tedavisi sürenler de polis saldırısından nasibini aldı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Yakınını kaybeden bir kadının feryadı ise akıllara kazındı: “Neden böyle oluyor? Savaş mı isteseydik?”

Katlimın birinci yıl dönümüne 3 gün kala önce Emniyet, sonra Ankara Valiliği 10 Ekim günü her türlü yürüyüşün yasaklandığını açıkladı. Valilik, Gar önünde sembolik bir anma yapılabileceğini bildirdi. Ancak buna bile imkan verilmedi.

Sabah saatlerinden itibaren Tren Garı’na çıkan tüm yollar polislerce kapatıldı. Gara gitmek isteyenler ise ancak biletlerini göstermeleri durumunda alana alındı. Polis, gazetecilere de engel olarak, alana sadece sarı basın kartı olanların alınacağını belirtti. Valilik ve bazı bürokratlar, Gar önüne gelerek karanfil bırakıp, gazetecilere poz verdiler.

İlerleyen dakikalarda katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, yakınları, yaralananlar, sendika, meslek örgütü, siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri Gara yakın noktalarda toplanmaya başladı. Ancak polis Ulus, Tandoğan ve Opera yönünden gelen tüm yolları keserek geçişlere engel oldu. Valiliğin aileler ve kurum temsilcilerine izin verilebileceği yönündeki açıklamasına rağmen polis barikatları kaldırmadı.

Yaşanan gerginliğin ardından polis her üç kolda da biber gazı ve plastik mermiyle kitleye saldırdı. Alana bütün girişler durduruldu. Bir süre sonra, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarından sadece soyadı tutanların Gar önüne alınacağı ifade edildi. Bazı aileler karara tepki gösterip Gar önüne gitmediler. Sendika, oda temsilcileri ile HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ise Valiliğin yasağını protesto ederek Gençlik Parkı önünde bekledi. Bu esnada polis tekrar TOMA, gaz ve copla saldırıya başlayarak kitleyi dağıtmaya çalıştı. Polis saldırısına maruz kalanlar arasında tedavisi devam eden ve doktorlarının özel izniyle anma için Ankara’ya gelenler de bulunuyordu.

Gar önüne giden ailelere ise EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile CHP ve HDP’li milletvekilleri yalnız bırakmadı. Gözyaşlarına hakim olamayan aileler saldırının gerçekleştiği yere karanfiller bıraktılar. Demiryolu çalışanlarının örgütlü olduğu ve katliamda üyelerini kaybeden Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası da (BTS), Gar önünde anma yapmak istedi. Ancak polis, BTS üyesi demiryolu çalışanlarının Gar’dan çıkmasına izin vermedi.

Ailelerin Gar önüne karanfil bıraktığı sırada Gençlik Parkı önünde bekleyen emek örgütleri ve siyasiler de burada açıklama yaptı.

 

Burada konuşan TMMOB Başkanı Emin Koramaz, AKP’nin mitinglerine alanlar açıkken, katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarına Gar önünün kapatıldığını belirterek, polis saldırısına tepki gösterdi. KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise, “Bize kurum temsilcileriyle sembolik anma yapın diyorlar. Bizim sembolik anmada yerimiz yok. Biz emek demokrasi güçleri olarak oraya gideriz. Biz Ankara’da barış talebini haykırmak istedik. Bundan dolayı katledildik. Barış talebini sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Katliamda yaşamını yitiren Dicle Deli’nin babası Faik Deli ise, “1 yıl önce bombaların içimizde patlamasına izin veren zihniyet, barikatla bugün bizi engelliyor. Bu önlemler o gün alınsaydı bu katliam olmayacaktı. Bu alan valiye ve bürokrasiye açık, çocuklarını kaybedenlere kapalı” dedi.

 

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da, “Bugün izin vermiyorlar ama devran dönecek, yüzbinlerle anma yapacağız. Bu zulmün faturası siyasi iktidara çıkarılacak. Korkmak yok. Ölümden öte köy yok. Türk Polisin ve Kürt halkının direnen evlatları kazanacak. O gün burda ölen barış isteyen insanların bize bıraktığı barış mirası yerine gelecek” diye konuştu.

saldırısı sırasında Tarım Orkam Sen Ankara Şube Başkanı Ercan Cömert boğazına isabet eden plastik mermiyle yaralandı. Numune Hastanesi’ne kaldırılan Cömert’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Fotomuhabiri Ümit Bektaş da gözüne sıkılan gaz nedeniyle güç anlar yaşadı.

 

Saldırılar sırasında 74 kişi gözaltına alındı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Hukuk TİS Sekreteri Aylin Akçay ile Emek Partisi Ankara İl Yöneticisi Ayhan Aydoğan, Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Şube Yürütme Kurulu üyesi Mert Kükrer de gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Radyo Pause sunucusu Mustafa Karslıoğlu, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucu Gazi Mustafa Kemal’in aramızdan ayrılışının 80. Yılı nedeniyle, Joseph Cafe

Atamızı kaybetmiş olmanın hüznünü yaşarken diğer taraftan da onun ilke ve inkılaplarına tüm gücümüzle bugün olduğu gibi yarında sahip çıkacağımızın altını çizmek ister...

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu, Kurtuluş Savaşının önderi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. Yılı, Gaziemir A. ARDA meydanında yapılan törenle ...

Gaziemir'de, kimliği belirsiz erkek, TCDD yolcu treninin önüne atlayarak yaşamına son verdi.

Gaziemir Belediyesi organizasyonda Türkan Saylan Caddesinde oluşan korteje, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, eşi Birsen Şenol, CHP Gaziemir İlçe Başkanı ...