Haber Üstü Reklam Alanı

Ana Sayfa / 

Çocukluğa Özlem

21.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır    Eski eski de kalırmış ama bazı eskiler yenilerden çok kıymetli oluyormuş. Oluyor ama işte onu da eski eskiyince, yeri de gelince anlıyorsun, geçmiş olsa da ne kadar kıymetli olduğunu. Mesela çocukluğumuz eskide kaldı, kaldı ama şimdi sorsam çocukluğunuza dönmek ister misiniz diye isteriz diyen seslerinizi duyar gibi oluyorum. Nasıl istemeyesin, o saf, temiz duyguları.  

 

    Düşünsenize her şey o zaman tertemiz, berrak, şeffaf nasılsa öyle olduğu gibi, orijinal. Çocuksun kötülük bilmez, fenalık bilmez, fesatlık bilmez en sadesinden yaşarsın hayatını. Büyümeye başladıkça iyiyi, doğruyu büyüklerinden öğrenirsin. Büyüdükçe görürsün ki dünya yavaş yavaş kirlenir ve elden bir şey gelmez, yapmak istesen bile. Neden böyle olduğunu düşünürsün, sonucunda da insanların hırslarından, gözlerinin doymamasından, sanki sonu yokmuş gibi hırslarının önüne geçememesinden ve çocuk saflığın kaybolmasından olduğuna karar verirsin. İyilerin azalıp, kötülerin çoğalmasından yeri geldi mi eskiyi arar oluyoruz. Bir varmış bir yokmuşla başlayıp, hırslarımız, doymak bilmezliğimiz yüzünden kör olmuş gözler. Bu körlük yüzünden saygı, sevgi, merhamette kalmayınca beyinde karşılaştırma yapınca eskiyi arar, çocukluğumuzla yaşar oluyoruz, her ne kadar çocuklarımız olsa da. Acaba kaçımız çocuklarımıza çocukluğunu yaşatıyoruzdur. Bir gün pat diye çocukluğunuzun bir anısına dönseniz ve arada ki farkı görmek içimizde nasıl bir etkiye neden olur acaba? Ama o anı hatırlarken baktığınız zaman, tabi ki hiç bir şey eskisi gibi değil ve hiç bir şey eski yerinde durmuyor olması, belki bir hüzne sebep olacaktır. 

 

    Mesela bizim zamanımızda her yer oyun alanı. Mesela bizim zamanımızda komşu çocuklarıyla oynarken kendi çocuğuna salçalı ekmek yapan komşumuz, bizi de ayırt etmeden salçalı ekmeğimizi getirirdi. Mesela oynarken susamışsak komşumuzun kapısını açar bahçesinde ki çeşmeden suyumuzu kana kana içerken, ev sahibi komşumuz bize mutlulukla bakardı bize. Şimdi kaç çocuğun şansına yakınında oyun alanı var. Olsa bile oynarken acıksan kaç komşu çocuğuna yemek verirken, diğer çocuğa da verir. Oynarken susadın hangi komşunun kapısını açıp sormadan şu içebilirsin. Bunları okurken muhtemelen bir hikayenin satırlarını okuyormuş gibi olmuşsunuzdur. Özlemleriniz belki de aklınıza gelmiştir. Nerede koştuğunuz, nerede saklandığınız, nerede düştüğünüz, nasıl çocuksu duygular ile arkadaşlarınıza sarılıp belki de beraber ağlayıp, güldüklerinizi hatırlamışsınızdır, kim bilir. Şimdi sizler hele bir oturup yumun gözlerinizi ve siz kıyaslama yapın bakalım, nasılmış eski, nasıl olmuş yeni. Hangisini daha çok seversiniz hadi buyurun deneyin bakalım. Bakın bakalım ne kadar mutlu olacaksınız ve ne kadar eskiyi özleyeceksiniz. Nasıl olsa evlerdeyiz, alıp karşınıza çocuklarınızı, çocukluğunuzu, eskiyi anlatın bakalım onlar neler hissedecekler ve ne düşünecekler. Tabii ellerinden telefonu, tabletini alıp ve bilgisayarın başından kaldıra bilirseniz. Bu hepimiz için geçerli yapacak bir şey yok, şimdiki çocukluk böyle. Ne güzeldi değil mi bahçeli tek katlı evlerimiz, kendimiz yapıp oynadığımız oyuncaklarımız. Olmayan telefonumuz, olmayan tabletimiz, olmayan bilgisayarlarımızla küçücük dünyamızda daha mutluyduk biz. Derin duygulara daldım, eskiyi hatırlayayım dedim. Gerçi yaz yaz bitmez, yazmaya kalksam. Sizlerde okurken hangi oyunları, hangi arkadaşlarınızı hatırladınız. Belki de çocukken beraber oynadığınız arkadaşınız, bir sebepten taşınıp gitmiş ve bir daha da görüşmemiş, haberleşmediğiniz arkadaşınızı bile hatırlamış olabilir siniz, varsa böyle bir durum. 

    Şimdi içimden geldi kalkıp bir uçurtma yapıp sonrada bir güzel uçurmak hissi doğdu. Sizler de çocukken yapmış olduğunuz şeylerden, şimdi yapmak istemez misiniz? Onu yaparken çocuklarınız da yanınızda beraber, paylaşmak çok güzel olmaz mı? Arada sırada çocuklarımız ile beraber çocuk olmak ve çocuklaşmanın kime ne zararı olabilir ki. Büyükler olarak sanki arada sırada da olsa, bir çocukluk özlemine kaçamaklar yapılsa, aynı olmasa bile o anlar mutluluk vermez mi insana? Verir her halde. Zaten bir kere yaptığımız zaman arkası da gelir ve ailecek yaşamımızın bir parçasına renk katmış oluruz diye düşünüyorum. Çocuk gibi masum duygular içinde kalmanız ve huzurlu olmanız dileklerimle.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı